Replays
As promised the replays from the play-offs onward have been released as the tournament is now complete. You can grab them here: http://download.17173.com/0/12/62725/ (Click the link next to the little green button with downward facing white arrows, then click the link that says 17173电信)
Vods
Vods for the games are usually uploaded quite quickly, available at the following sites:
Forsti has links to the vods of his English coverage here - http://forsti-stream.de/
No English coverage was initially planned but Forsti has invested a lot of time to make sure that it could happen for us, so if you appreciate it I'm sure he'd welcome any donations you care to send his way.
The 17173 vods with Chinese commentary can be found here - http://media.17173.com/sc2/duizhan.shtml
I also try to link them all here in this post for each individual game, with the commentary language used to indicate the link.
Grand Final (Beijing)
+ Show Spoiler +
Some question the appeal of the ZvZ matchup, but what could provide a more compelling finale for this tournament than seeing Europe's top zerg player clash against his Asian counterpart in what should be an epic best of 7 series?
RoX.Dimaga
-vs-
oGs.과일장수
Game 1 on Metalopolis English Chinese
Game 2 on Scrap Station English Chinese
Game 3 on Steppes of War English Chinese
Game 4 on Blistering Sands English1 English2 Chinese
Game 5 on Kulas Ravine English Chinese
Game 6 on Desert Oasis English Chinese
Game 7 on Lost Temple English Chinese
Complete + Show Spoiler +
RoX.Dimaga
-vs-
oGs.과일장수
Game 1 on Metalopolis English Chinese
Game 2 on Scrap Station English Chinese
Game 3 on Steppes of War English Chinese
Game 4 on Blistering Sands English1 English2 Chinese
Game 5 on Kulas Ravine English Chinese
Game 6 on Desert Oasis English Chinese
Game 7 on Lost Temple English Chinese
Complete + Show Spoiler +
과일장수 wins 4-3 and takes 1st place in the 17173 World Cup.
과일장수's well-placed spine crawler in game 1 made all the difference as Dimaga had effectively broken through with 4 banelings and some zerglings, but was unable to capitalize on his advantage as they couldn't get anywhere near 과일장수's workers. From there 과일장수 expanded quite quickly and repeatedly outmanoeuvred Dimaga with his speedlings, who would have thought such a strong win was possible with a baneling-free opening?
In game 2 both players opted for the typical speedling/baneling warfare but Dimaga took a fast expansion and managed to gain a ~5 worker lead over 과일장수 who had remained on one base. The extra worker count enabled to him to steadily build up an advantage over time which he used to build a spire much earlier, with 과일장수 GGing once he realised mutas were in play.
Two offensive spine crawlers and a 7 pool give 과일장수 a pretty quick and brutal win in game 3.
Both initially stayed on one base in game 4, opting to build up a reasonably nice economy but they then diverged when 과일장수 opted to go for lair tech, an expansion and a spire while Dimaga stayed tier 1, made a baneling nest and began to seriously flood out large numbers of zerglings. 과일장수 was completely overrun and found himself with 0 workers and only 3 mutas which could do nothing as Dimaga already had 2 queens.
Dimaga's speedlings/banelings were effectively countered in game 5 by 과일장수's roaches so he opted to go for lair tech to grab a spire, with many spine crawlers used to try and ensure he survived long enough. He did hold off the attack but 과일장수 left him with only 5 workers and proceeded to take full advantage by grabbing a gold expansion and establishing a large drone lead. By the time Dimaga was in a position to launch any kind of real counterattack 과일장수 already had his own air army and a 3rd expansion so he just GGed as it would be futile to continue.
Game 6 saw 과일장수 7 pool again, Dimaga had gone for a very late 16 pool in comparison but a disconnect saw the game end before any significant action could take place. The regame was pretty much a repeat of game 2, although Dimaga did lose his expand at one point and 과일장수 was able to hold on slightly longer thanks to well placed spore crawlers.
If you were wondering who the best zerg is in the sc2 beta, game 7 answers that quite nicely for you.
과일장수's well-placed spine crawler in game 1 made all the difference as Dimaga had effectively broken through with 4 banelings and some zerglings, but was unable to capitalize on his advantage as they couldn't get anywhere near 과일장수's workers. From there 과일장수 expanded quite quickly and repeatedly outmanoeuvred Dimaga with his speedlings, who would have thought such a strong win was possible with a baneling-free opening?
In game 2 both players opted for the typical speedling/baneling warfare but Dimaga took a fast expansion and managed to gain a ~5 worker lead over 과일장수 who had remained on one base. The extra worker count enabled to him to steadily build up an advantage over time which he used to build a spire much earlier, with 과일장수 GGing once he realised mutas were in play.
Two offensive spine crawlers and a 7 pool give 과일장수 a pretty quick and brutal win in game 3.
Both initially stayed on one base in game 4, opting to build up a reasonably nice economy but they then diverged when 과일장수 opted to go for lair tech, an expansion and a spire while Dimaga stayed tier 1, made a baneling nest and began to seriously flood out large numbers of zerglings. 과일장수 was completely overrun and found himself with 0 workers and only 3 mutas which could do nothing as Dimaga already had 2 queens.
Dimaga's speedlings/banelings were effectively countered in game 5 by 과일장수's roaches so he opted to go for lair tech to grab a spire, with many spine crawlers used to try and ensure he survived long enough. He did hold off the attack but 과일장수 left him with only 5 workers and proceeded to take full advantage by grabbing a gold expansion and establishing a large drone lead. By the time Dimaga was in a position to launch any kind of real counterattack 과일장수 already had his own air army and a 3rd expansion so he just GGed as it would be futile to continue.
Game 6 saw 과일장수 7 pool again, Dimaga had gone for a very late 16 pool in comparison but a disconnect saw the game end before any significant action could take place. The regame was pretty much a repeat of game 2, although Dimaga did lose his expand at one point and 과일장수 was able to hold on slightly longer thanks to well placed spore crawlers.
If you were wondering who the best zerg is in the sc2 beta, game 7 answers that quite nicely for you.
3rd & 4th Place Decider (Taipei)
+ Show Spoiler +
As with the Semi-finals this will be played as a best of 7.
Prime.Check
-vs-
Prime.Maka
Game 1 on Metalopolis English Chinese
Game 2 on Blistering Sands English Chinese
Game 3 on Scrap Station English Chinese
Game 4 on Steppes of War English Chinese
Game 5 on Lost Temple English Chinese
Game 6 on Scrap Station English Chinese
Game 7 on Metalopolis English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Prime.Check
-vs-
Prime.Maka
Game 1 on Metalopolis English Chinese
Game 2 on Blistering Sands English Chinese
Game 3 on Scrap Station English Chinese
Game 4 on Steppes of War English Chinese
Game 5 on Lost Temple English Chinese
Game 6 on Scrap Station English Chinese
Game 7 on Metalopolis English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Maka wins 4-1 and takes 3rd place.
Semi-Finals
+ Show Spoiler +
Both matches in this round will be played as best of 7.
Match 1 (Guangzhou) - RoX.Dimaga vs Prime.Check
Game 1 on Blistering Sands English Chinese
Game 2 on Steppes of War English Chinese
Game 3 on Scrap Station English Chinese
Game 4 on Desert Oasis English1 English2 Chinese
Game 5 on Lost Temple English Chinese
Game 6 on Kulas Ravine English Chinese
Game 7 on Metalopolis English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 2 (Shanghai) - oGs.과일장수 vs Prime.Maka
Game 1 on Metalopolis English Chinese
Game 2 on Kulas Ravine English Chinese
Game 3 on Lost Temple English Chinese
Game 4 on Scrap Station English Chinese
Game 5 on Steppes of War English Chinese
Game 6 on Blistering Sands English Chinese
Game 7 on Desert Oasis English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 1 (Guangzhou) - RoX.Dimaga vs Prime.Check
Game 1 on Blistering Sands English Chinese
Game 2 on Steppes of War English Chinese
Game 3 on Scrap Station English Chinese
Game 4 on Desert Oasis English1 English2 Chinese
Game 5 on Lost Temple English Chinese
Game 6 on Kulas Ravine English Chinese
Game 7 on Metalopolis English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Dimaga wins 4-3 and advances to the Grand Final
Match 2 (Shanghai) - oGs.과일장수 vs Prime.Maka
Game 1 on Metalopolis English Chinese
Game 2 on Kulas Ravine English Chinese
Game 3 on Lost Temple English Chinese
Game 4 on Scrap Station English Chinese
Game 5 on Steppes of War English Chinese
Game 6 on Blistering Sands English Chinese
Game 7 on Desert Oasis English Chinese
Complete + Show Spoiler +
과일장수 wins 4-2 and advances to the Grand Final.
Quarter-Finals
+ Show Spoiler +
All matches in this round will be played as best of 5.
Match 1 (Shenyang) - RoX.Dimaga vs V.A_xiaOt
Game 1 on Lost Temple Chinese
Game 2 on Steppes of War Chinese
Game 3 on Metalopolis Chinese
Game 4 on Desert Oasis Chinese
Game 5 on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 2 (Xi'an) - Prime.Check vs oGs.KSJ
Game 1 on Metalopolis Chinese
Game 2 on Steppes of War Chinese
Game 3 on Scrap Station Chinese
Game 4 on Lost Temple Chinese
Game 5 on Desert Oasis Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 3 (Chengdu) - oGs.과일장수 vs Prime.NewLife
Game 1 on Lost Temple Chinese
Game 2 on Kulas Ravine Chinese
Game 3 on Metalopolis Chinese
Game 4 on Desert Oasis Chinese
Game 5 on Scrap Station Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 4 (Wuhan) - Prime.Maka vs DuskBin.F91
Game 1 on Scrap Station Chinese
Game 2 on Steppes of War Chinese
Game 3 on Blistering Sands Chinese
Game 4 on Metalopolis Chinese
Game 5 on Lost Temple Chinese
Complete + Show Spoiler +
Players qualified for the Semi-finals
+ Show Spoiler +
Match 1 (Shenyang) - RoX.Dimaga vs V.A_xiaOt
Game 1 on Lost Temple Chinese
Game 2 on Steppes of War Chinese
Game 3 on Metalopolis Chinese
Game 4 on Desert Oasis Chinese
Game 5 on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
Dimaga wins 3-1 and advances to the Semi-finals.
Match 2 (Xi'an) - Prime.Check vs oGs.KSJ
Game 1 on Metalopolis Chinese
Game 2 on Steppes of War Chinese
Game 3 on Scrap Station Chinese
Game 4 on Lost Temple Chinese
Game 5 on Desert Oasis Chinese
Complete + Show Spoiler +
Check wins 3-1 and advances to the Semi-finals.
Match 3 (Chengdu) - oGs.과일장수 vs Prime.NewLife
Game 1 on Lost Temple Chinese
Game 2 on Kulas Ravine Chinese
Game 3 on Metalopolis Chinese
Game 4 on Desert Oasis Chinese
Game 5 on Scrap Station Chinese
Complete + Show Spoiler +
과일장수 wins 3-0 and advances to the Semi-finals.
Match 4 (Wuhan) - Prime.Maka vs DuskBin.F91
Game 1 on Scrap Station Chinese
Game 2 on Steppes of War Chinese
Game 3 on Blistering Sands Chinese
Game 4 on Metalopolis Chinese
Game 5 on Lost Temple Chinese
Complete + Show Spoiler +
Maka wins 3-1 and advances to the Semi-finals.
Players qualified for the Semi-finals
+ Show Spoiler +
1. RoX.Dimaga
2. Prime.Check
3. oGs.과일장수
4. Prime.Maka
Matches will be 1 vs 2 and 3 vs 4.
2. Prime.Check
3. oGs.과일장수
4. Prime.Maka
Matches will be 1 vs 2 and 3 vs 4.
Round of 16
+ Show Spoiler +
All matches in this round will be played as best of 3, with the winners of the play-off groups facing off against those who placed second.
Match 1 (Beijing) - Prime.Freedom vs RoX.Dimaga
Game 1 on Metalopolis English Chinese
Game 2 on Kulas Ravine English Chinese
Game 3 on Steppes of War English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 2 (Shanghai) - Prime.Cezanne vs V.A_xiaOt
Game 1 on Lost Temple Chinese
Game 2 on Desert Oasis Chinese
Game 3 on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 3 (Shenyang) - DuskBin.Sen vs Prime.Check
Game 1 on Steppes of War English Chinese
Game 2 on Lost Temple English Chinese
Game 3 on Scrap Station Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 4 (Xi'an) - oGs.LeeRaEuN vs oGs.KSJ*
* = Finally RainBOw uses his own name (Kim Sung Je) and not someone else's.
Game 1 on Steppes of War Chinese
Game 2 on Blistering Sands Chinese
Game 3 on Lost Temple Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 5 (Guangzhou) - oGs.과일장수 vs S.C_PJ
Game 1 on Blistering Sands English Chinese
Game 2 on Kulas Ravine English Chinese
Game 3 on Scrap Station English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 6 (Taipei) - Liquid`TLO ( or ) vs Prime.NewLife
Game 1 on Kulas Ravine English Chinese
Game 2 on Steppes of War English Chinese
Game 3 on Lost Temple English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 7 (Chengdu) - Prime.Maka vs oGs.Zenio
Game 1 on Steppes of War English Chinese
Game 2 on Metalopolis English Chinese
Game 3 on Kulas Ravine English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Match 8 (Wuhan) - mouz.White-Ra vs DuskBin.F91
Game 1 on Lost Temple English Chinese
Game 2 on Scrap Station English Chinese
Game 3 on Steppes of War English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Players qualified for the Quarter-finals
+ Show Spoiler +
Match 1 (Beijing) - Prime.Freedom vs RoX.Dimaga
Game 1 on Metalopolis English Chinese
Game 2 on Kulas Ravine English Chinese
Game 3 on Steppes of War English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Dimaga wins 2-1 and advances to the Quarter-finals.
Match 2 (Shanghai) - Prime.Cezanne vs V.A_xiaOt
Game 1 on Lost Temple Chinese
Game 2 on Desert Oasis Chinese
Game 3 on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
xiaOt wins 2-1 and advances to the Quarter-finals.
Match 3 (Shenyang) - DuskBin.Sen vs Prime.Check
Game 1 on Steppes of War English Chinese
Game 2 on Lost Temple English Chinese
Game 3 on Scrap Station Chinese
Complete + Show Spoiler +
Check wins 2-1 and advances to the Quarter-finals.
Match 4 (Xi'an) - oGs.LeeRaEuN vs oGs.KSJ*
* = Finally RainBOw uses his own name (Kim Sung Je) and not someone else's.
Game 1 on Steppes of War Chinese
Game 2 on Blistering Sands Chinese
Game 3 on Lost Temple Chinese
Complete + Show Spoiler +
KSJ wins 2-1 and advances to the Quarter-finals.
Match 5 (Guangzhou) - oGs.과일장수 vs S.C_PJ
Game 1 on Blistering Sands English Chinese
Game 2 on Kulas Ravine English Chinese
Game 3 on Scrap Station English Chinese
Complete + Show Spoiler +
과일장수 wins 2-1 and advances to the Quarter-finals.
Match 6 (Taipei) - Liquid`TLO ( or ) vs Prime.NewLife
Game 1 on Kulas Ravine English Chinese
Game 2 on Steppes of War English Chinese
Game 3 on Lost Temple English Chinese
Complete + Show Spoiler +
NewLife wins 2-0 and advances to the Quarter-finals.
Match 7 (Chengdu) - Prime.Maka vs oGs.Zenio
Game 1 on Steppes of War English Chinese
Game 2 on Metalopolis English Chinese
Game 3 on Kulas Ravine English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Maka wins 2-0 and advances to the Quarter-finals.
Match 8 (Wuhan) - mouz.White-Ra vs DuskBin.F91
Game 1 on Lost Temple English Chinese
Game 2 on Scrap Station English Chinese
Game 3 on Steppes of War English Chinese
Complete + Show Spoiler +
F91 wins 2-1 and advances to the Quarter-finals.
Players qualified for the Quarter-finals
+ Show Spoiler +
1. RoX.Dimaga
2. V.A_xiaOt
3. Prime.Check
4. oGs.KSJ
5. oGs.과일장수
6. Prime.NewLife
7. Prime.Maka
8. DuskBin.F91
Matches will be 1 vs 2, 3 vs 4, 5 vs 6 and 7 vs 8.
2. V.A_xiaOt
3. Prime.Check
4. oGs.KSJ
5. oGs.과일장수
6. Prime.NewLife
7. Prime.Maka
8. DuskBin.F91
Matches will be 1 vs 2, 3 vs 4, 5 vs 6 and 7 vs 8.
Play-offs
+ Show Spoiler +
With the qualifying now complete, we can list the 32 players who have made it to the play-offs. In addition to the Chinese and Korean players there are a select group from the US and Europe who have been invited also, with the looming end of the beta cited as a reason for not holding qualifiers in either region.
China - + Show Spoiler +
South Korea - + Show Spoiler +
US & Europe - + Show Spoiler +
They held a draw on Monday the 17th of May at 16:00 kst to determine the play-off groups, followed by a special 2v2 showmatch between Prime (Maka + Check) and oGs (Spunky + 과일장수) which made for good viewing as all 4 opted to go random, not that you could tell with the standard of play on show!
1. Prime vs oGs on Coalition Chinese
2. Prime vs oGs on Twilight Fortress Chinese
3. Prime vs oGs on Arid Wastes Chinese
An attempt to explain the tie-break system
Three players tied on 2-1, one on 0-3.
All three tied players are given a number from a random number generator, A is the highest, B is the middle and C is the lowest. The first tie-break game is played between B and C.
Assuming B wins game 1, they go on to play A in game 2.
If A > B then A takes 1st and B takes 2nd.
If B > A then B takes 1st and 2nd is given to either A or C depending on who beat who when they met in the main group.
If C wins game 1 then it progresses in exactly the same way, with a loss in game 2 giving them 2nd place and a win giving them 1st place, with 2nd given to A or B depending on their main group result.
One player on 3-0, three tied on 1-2
The tied players are 'seeded' by number in the same way as above but this time they are only fighting for 2nd place, as the other player has already secured 1st.
Game 1 becomes a true knockout this time, so either B or C advances.
The winner of Game 2 between A and (B or C) takes 2nd place.
Group List
1 - Beijing - Wednesday, 19th May, 16:00 kst
1. DuskBin.Sen vs E3_Super on Blistering Sands Chinese
2. oGs.NcYellow vs RoX.BratOK on Incineration Zone Chinese
3. DuskBin.Sen vs oGs.NcYellow on Lost Temple Chinese
4. RoX.BratOK vs E3_Super on Metalopolis Chinese
5. DuskBin.Sen vs RoX.BratOK on Steppes of War Chinese
6. oGs.NcYellow vs E3_Super on Kulas Ravine Chinese
Complete + Show Spoiler +
2 - Shanghai - Wednesday, 19th May, 20:30 kst
1. Panda.ACE vs MnM.Empty on Scrap Station Chinese
2. Prime.Check vs mouz.White-Ra on Lost Temple Chinese
3. Panda.ACE vs Prime.Check on Desert Oasis Chinese
4. mouz.White-Ra vs MnM.Empty on Incineration Zone Chinese
5. Panda.ACE vs mouz.White-Ra on Blistering Sands Chinese
6. Prime.Check vs MnM.Empty on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
3 - Shenyang - Thursday, 20th May, 16:00 kst
1. CJ.IdrA vs S.C_WAWP on Desert Oasis English Chinese
2. oGs.LeeRaEuN vs DuskBin.F91 on Metalopolis English Chinese
3. CJ.IdrA vs oGs.LeeRaEuN on Scrap Station English Chinese
4. DuskBin.F91 vs S.C_WAWP on Incineration Zone English Chinese
5. CJ.IdrA vs DuskBin.F91 on Steppes of War English Chinese
6. oGs.LeeRaEuN vs S.C_WAWP on Lost Temple English Chinese
Complete + Show Spoiler +
4 - Xi'an - Thursday, 20th May, 20:30 kst
1. Panda.Loner vs Beckham on Incineration Zone English Chinese
2. Prime.Cezanne vs RoX.Dimaga on Scrap Station Chinese
3. Panda.Loner vs Prime.Cezanne on Blistering Sands English Chinese
4. RoX.Dimaga vs Beckham on Kulas Ravine English Chinese
5. Panda.Loner vs RoX.Dimaga on Metalopolis English Chinese
6. Prime.Cezanne vs Beckham on Lost Temple English
Complete + Show Spoiler +
5 - Guangzhou - Friday, 21st May, 16:00 kst
1. Prime.Freedom vs SCI)_W_Y_W on Lost Temple English Chinese
2. oGs.Zenio vs E3_FengZi on Blistering Sands English Chinese
3. Prime.Freedom vs oGs.Zenio on Scrap Station English Chinese
4. E3_FengZi vs SCI)_W_Y_W on Steppes of War English Chinese
5. Prime.Freedom vs E3_FengZi on Metalopolis English Chinese
6. oGs.Zenio vs SCI)_W_Y_W on Desert Oasis English Chinese
Complete + Show Spoiler +
6 - Taipei - Friday, 21st May, 20:30 kst
1. Prime.Maka vs V.A_xiaOt on Steppes of War English Chinese
2. Prime.Anypro vs Liquid`Nazgul on Lost Temple English Chinese
3. Prime.Maka vs Prime.Anypro on Desert Oasis English Chinese
4. Liquid`Nazgul vs V.A_xiaOt on Scrap Station English Chinese
5. Prime.Maka vs Liquid`Nazgul on Metalopolis English Chinese
6. Prime.Anypro vs V.A_xiaOt on Blistering Sands English Chinese
Complete + Show Spoiler +
7 - Chengdu - Saturday, 22nd May, 16:00 kst
1. oGs.과일장수 vs Star.NewLife on Kulas Ravine English Chinese
2. oGs.sSKS vs mouz.HayprO on Lost Temple English Chinese
3. oGs.과일장수 vs oGs.sSKS on Metalopolis English Chinese
4. mouz.HayprO vs Star.NewLife on Steppes of War English Chinese
5. oGs.과일장수 vs mouz.HayprO on Scrap Station English Chinese
6. oGs.sSKS vs Star.NewLife on Incineration Zone English Chinese
Complete + Show Spoiler +
8 - Wuhan - Saturday, 22nd May, 20:30 kst
1. Liquid`TheLittleOne vs V.A_MTY on Metalopolis Chinese
2. Prime.Dayfly vs S.C_PJ on Incineration Zone Chinese
3. Liquid`TheLittleOne vs Prime.Dayfly on Lost Temple Chinese
4. S.C_PJ vs V.A_MTY on Blistering Sands Chinese
5. Liquid.TheLittleOne vs S.C_PJ on Desert Oasis Chinese
6. Prime.Dayfly vs V.A_MTY on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
Players qualified for the round of 16
+ Show Spoiler +
China - + Show Spoiler +
Loner (Panda) - Terran
Super (E3) - Protoss
Beckham (?) - Protoss
MTY (V.A) - Terran
W_Y_W (SCI) - Zerg
NewLife (Star) - Protoss
Sen (DuskBin) - Zerg
Empty (MnM) - Terran
FengZi (E3) - Zerg
PJ (S.C) - Terran
F91 (DuskBin) - Zerg
Ace (Panda) - Protoss
xiaOt (V.A) - Protoss
WAWP (S.C) - Terran
Super (E3) - Protoss
Beckham (?) - Protoss
MTY (V.A) - Terran
W_Y_W (SCI) - Zerg
NewLife (Star) - Protoss
Sen (DuskBin) - Zerg
Empty (MnM) - Terran
FengZi (E3) - Zerg
PJ (S.C) - Terran
F91 (DuskBin) - Zerg
Ace (Panda) - Protoss
xiaOt (V.A) - Protoss
WAWP (S.C) - Terran
South Korea - + Show Spoiler +
US & Europe - + Show Spoiler +
IdrA (CJ) - Zerg
TheLittleOne (Liquid) - Random
HayprO (mouz) - Zerg
Nazgul (Liquid) - Protoss
White-Ra (mouz) - Protoss
BratOK (RoX) - Terran
Dimaga (RoX) - Zerg
TheLittleOne (Liquid) - Random
HayprO (mouz) - Zerg
Nazgul (Liquid) - Protoss
White-Ra (mouz) - Protoss
BratOK (RoX) - Terran
Dimaga (RoX) - Zerg
They held a draw on Monday the 17th of May at 16:00 kst to determine the play-off groups, followed by a special 2v2 showmatch between Prime (Maka + Check) and oGs (Spunky + 과일장수) which made for good viewing as all 4 opted to go random, not that you could tell with the standard of play on show!
1. Prime vs oGs on Coalition Chinese
2. Prime vs oGs on Twilight Fortress Chinese
3. Prime vs oGs on Arid Wastes Chinese
An attempt to explain the tie-break system
Three players tied on 2-1, one on 0-3.
All three tied players are given a number from a random number generator, A is the highest, B is the middle and C is the lowest. The first tie-break game is played between B and C.
Assuming B wins game 1, they go on to play A in game 2.
If A > B then A takes 1st and B takes 2nd.
If B > A then B takes 1st and 2nd is given to either A or C depending on who beat who when they met in the main group.
If C wins game 1 then it progresses in exactly the same way, with a loss in game 2 giving them 2nd place and a win giving them 1st place, with 2nd given to A or B depending on their main group result.
One player on 3-0, three tied on 1-2
The tied players are 'seeded' by number in the same way as above but this time they are only fighting for 2nd place, as the other player has already secured 1st.
Game 1 becomes a true knockout this time, so either B or C advances.
The winner of Game 2 between A and (B or C) takes 2nd place.
Group List
1 - Beijing - Wednesday, 19th May, 16:00 kst
1. DuskBin.Sen vs E3_Super on Blistering Sands Chinese
2. oGs.NcYellow vs RoX.BratOK on Incineration Zone Chinese
3. DuskBin.Sen vs oGs.NcYellow on Lost Temple Chinese
4. RoX.BratOK vs E3_Super on Metalopolis Chinese
5. DuskBin.Sen vs RoX.BratOK on Steppes of War Chinese
6. oGs.NcYellow vs E3_Super on Kulas Ravine Chinese
Complete + Show Spoiler +
DuskBin.Sen 3-0 // oGs.NcYellow 2-1 // E3_Super 1-2 // RoX.BratOK 0-3
DuskBin.Sen and oGs.NcYellow advance.
DuskBin.Sen and oGs.NcYellow advance.
2 - Shanghai - Wednesday, 19th May, 20:30 kst
1. Panda.ACE vs MnM.Empty on Scrap Station Chinese
2. Prime.Check vs mouz.White-Ra on Lost Temple Chinese
3. Panda.ACE vs Prime.Check on Desert Oasis Chinese
4. mouz.White-Ra vs MnM.Empty on Incineration Zone Chinese
5. Panda.ACE vs mouz.White-Ra on Blistering Sands Chinese
6. Prime.Check vs MnM.Empty on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
3 - Shenyang - Thursday, 20th May, 16:00 kst
1. CJ.IdrA vs S.C_WAWP on Desert Oasis English Chinese
2. oGs.LeeRaEuN vs DuskBin.F91 on Metalopolis English Chinese
3. CJ.IdrA vs oGs.LeeRaEuN on Scrap Station English Chinese
4. DuskBin.F91 vs S.C_WAWP on Incineration Zone English Chinese
5. CJ.IdrA vs DuskBin.F91 on Steppes of War English Chinese
6. oGs.LeeRaEuN vs S.C_WAWP on Lost Temple English Chinese
Complete + Show Spoiler +
oGs.LeeRaEuN 3-0 // DuskBin.F91 2-1 // CJ.IdrA 1-2 // S.C_WAWP 0-3
oGs.LeeRaEuN and DuskBin.F91 advance.
oGs.LeeRaEuN and DuskBin.F91 advance.
4 - Xi'an - Thursday, 20th May, 20:30 kst
1. Panda.Loner vs Beckham on Incineration Zone English Chinese
2. Prime.Cezanne vs RoX.Dimaga on Scrap Station Chinese
3. Panda.Loner vs Prime.Cezanne on Blistering Sands English Chinese
4. RoX.Dimaga vs Beckham on Kulas Ravine English Chinese
5. Panda.Loner vs RoX.Dimaga on Metalopolis English Chinese
6. Prime.Cezanne vs Beckham on Lost Temple English
Complete + Show Spoiler +
5 - Guangzhou - Friday, 21st May, 16:00 kst
1. Prime.Freedom vs SCI)_W_Y_W on Lost Temple English Chinese
2. oGs.Zenio vs E3_FengZi on Blistering Sands English Chinese
3. Prime.Freedom vs oGs.Zenio on Scrap Station English Chinese
4. E3_FengZi vs SCI)_W_Y_W on Steppes of War English Chinese
5. Prime.Freedom vs E3_FengZi on Metalopolis English Chinese
6. oGs.Zenio vs SCI)_W_Y_W on Desert Oasis English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Prime.Freedom 3-0 // oGs.Zenio 2-1 // E3_FengZi 1-2 // SCI)_W_Y_W 0-3
Prime.Freedom and oGs.Zenio advance.
Prime.Freedom and oGs.Zenio advance.
6 - Taipei - Friday, 21st May, 20:30 kst
1. Prime.Maka vs V.A_xiaOt on Steppes of War English Chinese
2. Prime.Anypro vs Liquid`Nazgul on Lost Temple English Chinese
3. Prime.Maka vs Prime.Anypro on Desert Oasis English Chinese
4. Liquid`Nazgul vs V.A_xiaOt on Scrap Station English Chinese
5. Prime.Maka vs Liquid`Nazgul on Metalopolis English Chinese
6. Prime.Anypro vs V.A_xiaOt on Blistering Sands English Chinese
Complete + Show Spoiler +
Prime.Anypro 2-1 // Prime.Maka 2-1 // V.A_xiaOt 2-1 // Liquid`Nazgul 0-3
Yet again the 2nd group of the day ends with a tie-break situation, the hosts must really enjoy the late night casting ^^
7. Prime.Anypro vs Prime.Maka on Incineration Zone English Chinese
8. Prime.Maka vs V.A_xiaOt on Kulas Ravine English Chinese
Prime.Maka secures 1st place and V.A_xiaOt advances in 2nd as he beat Prime.Anypro in the main group.
Yet again the 2nd group of the day ends with a tie-break situation, the hosts must really enjoy the late night casting ^^
7. Prime.Anypro vs Prime.Maka on Incineration Zone English Chinese
8. Prime.Maka vs V.A_xiaOt on Kulas Ravine English Chinese
Prime.Maka secures 1st place and V.A_xiaOt advances in 2nd as he beat Prime.Anypro in the main group.
7 - Chengdu - Saturday, 22nd May, 16:00 kst
1. oGs.과일장수 vs Star.NewLife on Kulas Ravine English Chinese
2. oGs.sSKS vs mouz.HayprO on Lost Temple English Chinese
3. oGs.과일장수 vs oGs.sSKS on Metalopolis English Chinese
4. mouz.HayprO vs Star.NewLife on Steppes of War English Chinese
5. oGs.과일장수 vs mouz.HayprO on Scrap Station English Chinese
6. oGs.sSKS vs Star.NewLife on Incineration Zone English Chinese
Complete + Show Spoiler +
oGs.과일장수 2-1 // Star.NewLife 2-1 // oGs.sSKS 1-2 // mouz.HayprO 1-2
oGs.과일장수 and Star.NewLife advance to the round of 16. NewLife's impressive performance today also managed to earn him a spot as Prime's only non-Korean member, well done that man!
oGs.과일장수 and Star.NewLife advance to the round of 16. NewLife's impressive performance today also managed to earn him a spot as Prime's only non-Korean member, well done that man!
8 - Wuhan - Saturday, 22nd May, 20:30 kst
1. Liquid`TheLittleOne vs V.A_MTY on Metalopolis Chinese
2. Prime.Dayfly vs S.C_PJ on Incineration Zone Chinese
3. Liquid`TheLittleOne vs Prime.Dayfly on Lost Temple Chinese
4. S.C_PJ vs V.A_MTY on Blistering Sands Chinese
5. Liquid.TheLittleOne vs S.C_PJ on Desert Oasis Chinese
6. Prime.Dayfly vs V.A_MTY on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
Liquid`TheLittleOne 3-0 // S.C_PJ 2-1 // Prime.Dayfly 1-2 // V.A_MTY 0-3
Liquid`TheLittleOne and S.C_PJ advance to the round of 16.
Liquid`TheLittleOne and S.C_PJ advance to the round of 16.
Players qualified for the round of 16
+ Show Spoiler +
1st in group
1a. DuskBin.Sen
1b. mouz.White-Ra
1c. oGs.LeeRaEuN
1d. Prime.Cezanne
1e. Prime.Freedom
1f. Prime.Maka
1g. oGs.과일장수
1h. Liquid`TheLittleOne
2nd in group
2a. oGs.NcYellow
2b. Prime.Check
2c. DuskBin.F91
2d. RoX.Dimaga
2e. oGs.Zenio
2f. V.A_xiaOt
2g. Star.NewLife
2h. S.C_PJ
1st and 2nd place finishers will face off against each other in the next round, with the player matchups chosen randomly.
1a. DuskBin.Sen
1b. mouz.White-Ra
1c. oGs.LeeRaEuN
1d. Prime.Cezanne
1e. Prime.Freedom
1f. Prime.Maka
1g. oGs.과일장수
1h. Liquid`TheLittleOne
2nd in group
2a. oGs.NcYellow
2b. Prime.Check
2c. DuskBin.F91
2d. RoX.Dimaga
2e. oGs.Zenio
2f. V.A_xiaOt
2g. Star.NewLife
2h. S.C_PJ
1st and 2nd place finishers will face off against each other in the next round, with the player matchups chosen randomly.
Korean Qualifiers
+ Show Spoiler +
This will mirror the process seen in the Chinese qualifier, so we firstly have those who received a direct invite: Freedom, Maka, Check and 과일장수, then more players who enter into the full qualification process, split into groups of 4 each.
A. Hannibal (T) // Anypro (P) // Cosmic (Z) // TheWind (Z) - Wednesday, May 12, 21:00 kst
1. Hannibal vs Cosmic on Metalopolis Chinese
2. Anypro vs TheWind on Lost Temple Chinese
3. Hannibal vs Anypro on Kulas Ravine Chinese
4. Cosmic vs TheWind on Incineration Zone Chinese
5. Hannibal vs TheWind on Desert Oasis Chinese
6. Cosmic vs Anypro on Blistering Sands Chinese
Complete + Show Spoiler +
B. feeling (T) // SlayersBoxer* (T) // Phantasm (P) // Foris (P) - Thursday, May 13th, 16:00 kst
* = He is actually the ex sc pro RainBOw, currently playing as NcYellow.
1. feeling vs SlayersBoxer on Steppes of War Chinese
2. Phantasm vs Foris on Kulas Ravine Chinese
3. feeling vs Phantasm on Scrap Station Chinese
4. SlayersBoxer vs Foris on Lost Temple Chinese
5. feeling vs Foris on Desert Oasis Chinese
6. SlayersBoxer vs Phantasm on Incineration Zone Chinese
Complete + Show Spoiler +
C. Genius (P) // Dayfly (T) // Gerrard (Z) // Cezanne (Z) - Thursday, May 13th, 21:00 kst
1. Genius vs Dayfly on Metalopolis Chinese
2. Gerrard vs Cezanne on Steppes of War Chinese
3. Genius vs Gerrard on Lost Temple Chinese
4. Dayfly vs Cezanne on Desert Oasis Chinese
5. Genius vs Cezanne on Incineration Zone Chinese
6. Dayfly vs Gerrard on Blistering Sands Chinese
Complete + Show Spoiler +
D. LeeRaEuN (Z) // Zenio (Z) // Spunky (P) // SiLvEr (P) - Friday, May 14th, 16:40 kst
1. LeeRaEuN vs Zenio on Scrap Station Chinese
2. Spunky vs SiLvEr on Kulas Ravine Chinese
3. LeeRaEuN vs Spunky on Lost Temple Chinese
4. Zenio vs SiLvEr on Blistering Sands Chinese
5. LeeRaEuN vs SiLvEr on Metalopolis Chinese
6. Zenio vs Spunky on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
E. sSKS (P) // hongjinho (Z) // InCa (P) // Junwisam (Z) - Friday, May 14th, 21:00 kst
1. sSKS vs hongjinho on Incineration Zone Chinese
2. InCa vs Junwisam on Steppes of War Chinese
3. sSKS vs InCa on Scrap Station Chinese
4. hongjinho vs Junwisam on Desert Oasis Chinese
5. sSKS vs Junwisam on Blistering Sands Chinese
6. hongjinho vs InCa on Metalopolis Chinese
Complete + Show Spoiler +
2nd Place Showdown
Cosmic (Z) // Phantasm (P) // Dayfly (T) // Zenio (Z) // hongjinho (Z) - Saturday, May 15th, 19:30kst
They're fighting today for the two remaining play-off spots allocated for Korean players so hopefully we should see some epic matches.
1. Cosmic vs Phantasm on Metalopolis Chinese
2. Dayfly vs Zenio on Lost Temple Chinese
3. hongjinho vs Cosmic on Kulas Ravine Chinese
4. Phantasm vs Dayfly on Steppes of War Chinese
5. Zenio vs hongjinho on Scrap Station Chinese
6. Cosmic vs Dayfly on Incineration Zone Chinese
7. Phantasm vs Zenio on Desert Oasis Chinese
8. Dayfly vs hongjinho on Blistering Sands Chinese
9. Cosmic vs Zenio on Metalopolis Chinese
10. Phantasm vs hongjinho on Lost Temple Chinese
Complete + Show Spoiler +
A. Hannibal (T) // Anypro (P) // Cosmic (Z) // TheWind (Z) - Wednesday, May 12, 21:00 kst
1. Hannibal vs Cosmic on Metalopolis Chinese
2. Anypro vs TheWind on Lost Temple Chinese
3. Hannibal vs Anypro on Kulas Ravine Chinese
4. Cosmic vs TheWind on Incineration Zone Chinese
5. Hannibal vs TheWind on Desert Oasis Chinese
6. Cosmic vs Anypro on Blistering Sands Chinese
Complete + Show Spoiler +
Three players ended up tied on a 2-1 record which is a testament to how tight the games were overall. Anypro earned a guaranteed 1st or 2nd place by having the highest number when they all 'rolled' versus each other via a random number generator, which left the other two having to fight not to be eliminated.
7. Hannibal vs Cosmic on Scrap Station Chinese
Cosmic secured the win with a fantastic drop but sadly he had to leave urgently and therefore couldn't face Anypro one last time to decide who would have the guaranteed play-off spot and who would be thrown into the 2nd place pool. In the end the match was played before the group b games began.
8. Cosmic vs Anypro on Steppes of War Chinese
+ Show Spoiler +
7. Hannibal vs Cosmic on Scrap Station Chinese
Cosmic secured the win with a fantastic drop but sadly he had to leave urgently and therefore couldn't face Anypro one last time to decide who would have the guaranteed play-off spot and who would be thrown into the 2nd place pool. In the end the match was played before the group b games began.
8. Cosmic vs Anypro on Steppes of War Chinese
+ Show Spoiler +
Anypro wins and gets the guaranteed play-off spot. Cosmic enters the 2nd place pool.
B. feeling (T) // SlayersBoxer* (T) // Phantasm (P) // Foris (P) - Thursday, May 13th, 16:00 kst
* = He is actually the ex sc pro RainBOw, currently playing as NcYellow.
1. feeling vs SlayersBoxer on Steppes of War Chinese
2. Phantasm vs Foris on Kulas Ravine Chinese
3. feeling vs Phantasm on Scrap Station Chinese
4. SlayersBoxer vs Foris on Lost Temple Chinese
5. feeling vs Foris on Desert Oasis Chinese
6. SlayersBoxer vs Phantasm on Incineration Zone Chinese
Complete + Show Spoiler +
Yet again three players ended up drawn on a 2-1 record and rolls and a couple more games were used to decide who would take 1st and 2nd place.
7. SlayersBoxer vs Phantasm on Blistering Sands Chinese
8. SlayersBoxer vs feeling on Metalopolis Chinese
SlayersBoxer managed to beat both players to secure 1st and a guaranteed play-off spot. Phantasm enters the 2nd place pool by virtue of beating feeling in their earlier group match
7. SlayersBoxer vs Phantasm on Blistering Sands Chinese
8. SlayersBoxer vs feeling on Metalopolis Chinese
SlayersBoxer managed to beat both players to secure 1st and a guaranteed play-off spot. Phantasm enters the 2nd place pool by virtue of beating feeling in their earlier group match
C. Genius (P) // Dayfly (T) // Gerrard (Z) // Cezanne (Z) - Thursday, May 13th, 21:00 kst
1. Genius vs Dayfly on Metalopolis Chinese
2. Gerrard vs Cezanne on Steppes of War Chinese
3. Genius vs Gerrard on Lost Temple Chinese
4. Dayfly vs Cezanne on Desert Oasis Chinese
5. Genius vs Cezanne on Incineration Zone Chinese
6. Dayfly vs Gerrard on Blistering Sands Chinese
Complete + Show Spoiler +
Cezanne tops the group in impressive style with a 3-0 record and secures his play-off spot. Dayfly enters the 2nd place pool thanks to an impressive win against Gerrard in the last group match.
D. LeeRaEuN (Z) // Zenio (Z) // Spunky (P) // SiLvEr (P) - Friday, May 14th, 16:40 kst
1. LeeRaEuN vs Zenio on Scrap Station Chinese
2. Spunky vs SiLvEr on Kulas Ravine Chinese
3. LeeRaEuN vs Spunky on Lost Temple Chinese
4. Zenio vs SiLvEr on Blistering Sands Chinese
5. LeeRaEuN vs SiLvEr on Metalopolis Chinese
6. Zenio vs Spunky on Steppes of War Chinese
Complete + Show Spoiler +
LeeRaEuN takes 1st and Zenio 2nd. Roaches costing 2 supply isn't so terrible after all I guess!
E. sSKS (P) // hongjinho (Z) // InCa (P) // Junwisam (Z) - Friday, May 14th, 21:00 kst
1. sSKS vs hongjinho on Incineration Zone Chinese
2. InCa vs Junwisam on Steppes of War Chinese
3. sSKS vs InCa on Scrap Station Chinese
4. hongjinho vs Junwisam on Desert Oasis Chinese
5. sSKS vs Junwisam on Blistering Sands Chinese
6. hongjinho vs InCa on Metalopolis Chinese
Complete + Show Spoiler +
sSKS goes 3-0 to secure 1st place, hongjinho takes 2nd after winning a tense final match with InCa on Metalopolis.
2nd Place Showdown
Cosmic (Z) // Phantasm (P) // Dayfly (T) // Zenio (Z) // hongjinho (Z) - Saturday, May 15th, 19:30kst
They're fighting today for the two remaining play-off spots allocated for Korean players so hopefully we should see some epic matches.
1. Cosmic vs Phantasm on Metalopolis Chinese
2. Dayfly vs Zenio on Lost Temple Chinese
3. hongjinho vs Cosmic on Kulas Ravine Chinese
4. Phantasm vs Dayfly on Steppes of War Chinese
5. Zenio vs hongjinho on Scrap Station Chinese
6. Cosmic vs Dayfly on Incineration Zone Chinese
7. Phantasm vs Zenio on Desert Oasis Chinese
8. Dayfly vs hongjinho on Blistering Sands Chinese
9. Cosmic vs Zenio on Metalopolis Chinese
10. Phantasm vs hongjinho on Lost Temple Chinese
Complete + Show Spoiler +
Dayfly and Zenio secure their play-off spots with 3 wins each.
Chinese Qualifiers
+ Show Spoiler +
As I understand it, the following players all received a direct invite to the play-off matches: Loner, E3_Super, Beckham, V.A_MTY, Newlife, W_Y_W, V.A_xiaOt and S.C_WAWP. Added to them will be the winners of this qualification process, 16 players split up into 4 groups initially and scheduled to play at the following times:
In each group, they all play each other once and the one with the best record will progress on to the play-off matches. The player who comes 2nd will be placed into a pool with the other 3 who also came 2nd and they will compete for the remaining spot.
A. SCI)_DPR (Z) // S.C_Vulture (P) // EricPanda (Z) // Empty (T) - Monday, May 10, 16:00 kst
1. SCI)_DPR vs S.C_Vulture on Incineration Zone Chinese
2. EricPanda vs Empty on Lost Temple Chinese
3. SCI)_DPR vs EricPanda on Kulas Ravine Chinese
4. S.C_Vulture vs Empty on Steppes of War Chinese
5. SCI)_DPR vs Empty on Blistering Sands Chinese
6. S.C_Vulture vs EricPanda on Desert Oasis Chinese
Complete + Show Spoiler +
B. ACE (P) // E3_FengZi (Z) // StriveMacSed (P) // xiaozhu (Z) - Monday, May 10, 21:00 kst
1. ACE vs E3_FengZi on Kulas Ravine Chinese
2. StriveMacSed vs xiaozhu on Steppes of War Chinese
3. ACE vs StriveMacSed on Lost Temple Chinese
4. E3_FengZi vs xiaozhu on Scrap Station Chinese
5. ACE vs xiaozhu on Metalopolis Chinese
6. E3_FengZi vs StriveMacSed on Desert Oasis Chinese
Complete + Show Spoiler +
C. S.C_PJ (T) // V.A_GoL (P) // ForAiur (P) // Gale (P) - Tuesday, May 11, 16:00 kst
1. S.C_PJ vs V.A_GoL on Lost Temple Chinese
2. ForAiur vs Gale on Blistering Sands Chinese
3. S.C_PJ vs ForAiur on Scrap Station Chinese
4. V.A_GoL vs Gale on Incineration Zone Chinese
5. S.C_PJ vs Gale on Metalopolis Chinese
6. V.A_GoL vs ForAiur on Desert Oasis Chinese
Complete + Show Spoiler +
D. Duskbin.F91 (Z) // XiaoBaiTu (P) // Evil (Z) // Main (P) - Tuesday, May 11, 21:00 kst
1. Duskbin.F91 vs XiaoBaiTu on Blistering Sands Chinese
2. Evil vs Main on Incineration Zone Chinese
3. Duskbin.F91 vs Evil on Kulas Ravine - Forfeit by Evil due to lag.
4. XiaoBaiTu vs Main on Scrap Station Chinese
5. Duskbin.F91 vs Main on Metalopolis Chinese
6. XiaoBaiTu vs Evil on Steppes of War - Forfeit by Evil due to lag.
Complete + Show Spoiler +
2nd Place Showdown
+ Show Spoiler +
In each group, they all play each other once and the one with the best record will progress on to the play-off matches. The player who comes 2nd will be placed into a pool with the other 3 who also came 2nd and they will compete for the remaining spot.
A. SCI)_DPR (Z) // S.C_Vulture (P) // EricPanda (Z) // Empty (T) - Monday, May 10, 16:00 kst
1. SCI)_DPR vs S.C_Vulture on Incineration Zone Chinese
2. EricPanda vs Empty on Lost Temple Chinese
3. SCI)_DPR vs EricPanda on Kulas Ravine Chinese
4. S.C_Vulture vs Empty on Steppes of War Chinese
5. SCI)_DPR vs Empty on Blistering Sands Chinese
6. S.C_Vulture vs EricPanda on Desert Oasis Chinese
Complete + Show Spoiler +
Empty 1st, SCI)_DPR 2nd
B. ACE (P) // E3_FengZi (Z) // StriveMacSed (P) // xiaozhu (Z) - Monday, May 10, 21:00 kst
1. ACE vs E3_FengZi on Kulas Ravine Chinese
2. StriveMacSed vs xiaozhu on Steppes of War Chinese
3. ACE vs StriveMacSed on Lost Temple Chinese
4. E3_FengZi vs xiaozhu on Scrap Station Chinese
5. ACE vs xiaozhu on Metalopolis Chinese
6. E3_FengZi vs StriveMacSed on Desert Oasis Chinese
Complete + Show Spoiler +
E3_FengZi 1st, ACE 2nd
C. S.C_PJ (T) // V.A_GoL (P) // ForAiur (P) // Gale (P) - Tuesday, May 11, 16:00 kst
1. S.C_PJ vs V.A_GoL on Lost Temple Chinese
2. ForAiur vs Gale on Blistering Sands Chinese
3. S.C_PJ vs ForAiur on Scrap Station Chinese
4. V.A_GoL vs Gale on Incineration Zone Chinese
5. S.C_PJ vs Gale on Metalopolis Chinese
6. V.A_GoL vs ForAiur on Desert Oasis Chinese
Complete + Show Spoiler +
S.C_PJ 1st, Gale 2nd
D. Duskbin.F91 (Z) // XiaoBaiTu (P) // Evil (Z) // Main (P) - Tuesday, May 11, 21:00 kst
1. Duskbin.F91 vs XiaoBaiTu on Blistering Sands Chinese
2. Evil vs Main on Incineration Zone Chinese
3. Duskbin.F91 vs Evil on Kulas Ravine - Forfeit by Evil due to lag.
4. XiaoBaiTu vs Main on Scrap Station Chinese
5. Duskbin.F91 vs Main on Metalopolis Chinese
6. XiaoBaiTu vs Evil on Steppes of War - Forfeit by Evil due to lag.
Complete + Show Spoiler +
Duskbin.F91 1st, Main 2nd
2nd Place Showdown
+ Show Spoiler +
Match 1
1. SCI)_DPR vs ACE on Kulas Ravine Chinese
2. SCI)_DPR vs ACE on Desert Oasis Chinese
Match 2
1. Gale vs Main on Kulas Ravine Chinese
2. Gale vs Main on Scrap Station Chinese
3. Gale vs Main on Blistering Sands Chinese
Decider
+ Show Spoiler +
1. SCI)_DPR vs ACE on Kulas Ravine Chinese
2. SCI)_DPR vs ACE on Desert Oasis Chinese
Match 2
1. Gale vs Main on Kulas Ravine Chinese
2. Gale vs Main on Scrap Station Chinese
3. Gale vs Main on Blistering Sands Chinese
Decider
+ Show Spoiler +
1. ACE vs Main on Lost Temple Chinese
2. ACE vs Main on Scrap Station Chinese
Complete + Show Spoiler +
2. ACE vs Main on Scrap Station Chinese
Complete + Show Spoiler +
ACE wins and secures his play-off spot.