Waiting for the official TL banner. Redesigned thread format by flamewheel.
Intros | History | Qualification | Format | Players | Maps | Live Reports | Interviews | TL Coverage
Dual Tournament | Octafinals | Quarterfinals | Semifinals | Grand Final
2011 Jinair OSL Results and Standings
Ultimate ProGaming FAQ
Ultimate OSL FAQ
Introductions
History
99 Progamer Korea Open - Freemura > TheBOy
99/00 Hanaro Communication Tooniverse - Grrrr... > H.O.T-Forever (Teamliquid Article)
Fa 00 Freechal Open - Garimto > SKELTON (Teamliquid Article)
Sp 01 Hanbitsoft - BoxeR > JinNam (Teamliquid Article)
Su 01 Coca-Cola - BoxeR > YellOw (Teamliquid Article)
Fa 01 SKY 2001 - Garimto > BoxeR (Teamliquid Article)
Sp 02 NATE - Sync > H.O.T-Forever (Teamliquid Article)
Fa 02 SKY 2002 - Reach > BoxeR (Teamliquid Article)
Wi 02 Panasonic - NaDa > ChoJJa (Teamliquid Article)
Sp 03 Olympus - XellOs > YellOw (Teamliquid Article)
Fa 03 MyCube - Kingdom > Nal_rA (Teamliquid Article)
Wi 03 NHN Hangame - Nal_rA > Zeus (Teamliquid Article)
Sp 04 Gillette - July > Reach (Teamliquid Article)
Fa 04 EVER 2004 - iloveoov > BoxeR (Teamliquid Article)
Wi 04 IOPS - NaDa > July (Teamliquid Article)
Sp 05 EVER 2005 - July > Goodfriend (Teamliquid Article)
Fa 05 So1 - Anytime > BoxeR (Teamliquid Article)
Wi 05 Shinhan Bank - iloveoov > July (Teamliquid Article)
Su 06 Shinhan Bank Season 1 - Casy > ChoJJa (Teamliquid Article)
Fa 06 Shinhan Bank Season 2 - NaDa > Anytime (Teamliquid Article)
Wi 06 Shinhan Bank Season 3 - sAviOr > NaDa (Teamliquid Article)
Su 07 Daum - GGPlay > Iris (TeamLiquid Article)
Fa 07 EVER 2007 - Jaedong > Stork (Teamliquid Article)
Sp 08 Bacchus 2008 - Flash > Stork (Teamliquid Article)
Su 08 EVER 2008 - July > BeSt (Teamliquid Article)
Fa 08 Incruit - Stork > Fantasy (Teamliquid Article)
Wi 08 Batoo - Jaedong > Fantasy (Teamliquid Article)
Su 09 Bacchus 2009 - Jaedong > YellOw[ArnC] (Teamliquid Article)
Wi 09 EVER 2009 - Flash > Movie (Teamliquid Article)
Sp 10 Korean Air Season 1 - EffOrt > Flash (Teamliquid Article)
Su 10 Korean Air Season 2 - Flash > Jaedong (Teamliquid Article)
Wi 10 Bacchus 2010 - Fantasy > Stork (Teamliquid Article)
99 Progamer Korea Open - Freemura > TheBOy
99/00 Hanaro Communication Tooniverse - Grrrr... > H.O.T-Forever (Teamliquid Article)
Fa 00 Freechal Open - Garimto > SKELTON (Teamliquid Article)
Sp 01 Hanbitsoft - BoxeR > JinNam (Teamliquid Article)
Su 01 Coca-Cola - BoxeR > YellOw (Teamliquid Article)
Fa 01 SKY 2001 - Garimto > BoxeR (Teamliquid Article)
Sp 02 NATE - Sync > H.O.T-Forever (Teamliquid Article)
Fa 02 SKY 2002 - Reach > BoxeR (Teamliquid Article)
Wi 02 Panasonic - NaDa > ChoJJa (Teamliquid Article)
Sp 03 Olympus - XellOs > YellOw (Teamliquid Article)
Fa 03 MyCube - Kingdom > Nal_rA (Teamliquid Article)
Wi 03 NHN Hangame - Nal_rA > Zeus (Teamliquid Article)
Sp 04 Gillette - July > Reach (Teamliquid Article)
Fa 04 EVER 2004 - iloveoov > BoxeR (Teamliquid Article)
Wi 04 IOPS - NaDa > July (Teamliquid Article)
Sp 05 EVER 2005 - July > Goodfriend (Teamliquid Article)
Fa 05 So1 - Anytime > BoxeR (Teamliquid Article)
Wi 05 Shinhan Bank - iloveoov > July (Teamliquid Article)
Su 06 Shinhan Bank Season 1 - Casy > ChoJJa (Teamliquid Article)
Fa 06 Shinhan Bank Season 2 - NaDa > Anytime (Teamliquid Article)
Wi 06 Shinhan Bank Season 3 - sAviOr > NaDa (Teamliquid Article)
Su 07 Daum - GGPlay > Iris (TeamLiquid Article)
Fa 07 EVER 2007 - Jaedong > Stork (Teamliquid Article)
Sp 08 Bacchus 2008 - Flash > Stork (Teamliquid Article)
Su 08 EVER 2008 - July > BeSt (Teamliquid Article)
Fa 08 Incruit - Stork > Fantasy (Teamliquid Article)
Wi 08 Batoo - Jaedong > Fantasy (Teamliquid Article)
Su 09 Bacchus 2009 - Jaedong > YellOw[ArnC] (Teamliquid Article)
Wi 09 EVER 2009 - Flash > Movie (Teamliquid Article)
Sp 10 Korean Air Season 1 - EffOrt > Flash (Teamliquid Article)
Su 10 Korean Air Season 2 - Flash > Jaedong (Teamliquid Article)
Wi 10 Bacchus 2010 - Fantasy > Stork (Teamliquid Article)
Format
+ Show Spoiler +
+ Show Spoiler +
From twelve preliminary groups, one player in each advances through a single-elimination bracket to the OSL Round of 24 Dual Tournament. Normally, they would join 12 more players that placed 16th-5th in the most recent OSL. This time around though, because HoGiL retired there was a wildcard tournament in the preliminaries for a thirteenth spot, fought over by the twelve finalists that didn't advance from the group stages.
The players of the Round of 24 are then split into 6 different groups of four each, and compete in a double elimination fashion. If a player can get two wins before he gets two losses, then he advances to the next round. If he can’t, then he is eliminated. Two players from each group of four will have the chance to continue to fight for this season’s title. Thus, twelve players will advance from the Round of 24 Dual Tournament.
These twelve will join the four players that made it to the semifinals of the most recent OSL in the Round of 16, and will be split into four groups of four. Since the Round of 16 is done in Round Robin fashion, each player will play the other three in his group, with the top two advancing. If there are any ties, tiebreakers will be played.
The rest of the rounds are straight-forward BoX matches (where X is 3 for quarterfinals and 5 for semifinals and the final) with single elimination. There is no third place match.
The players of the Round of 24 are then split into 6 different groups of four each, and compete in a double elimination fashion. If a player can get two wins before he gets two losses, then he advances to the next round. If he can’t, then he is eliminated. Two players from each group of four will have the chance to continue to fight for this season’s title. Thus, twelve players will advance from the Round of 24 Dual Tournament.
These twelve will join the four players that made it to the semifinals of the most recent OSL in the Round of 16, and will be split into four groups of four. Since the Round of 16 is done in Round Robin fashion, each player will play the other three in his group, with the top two advancing. If there are any ties, tiebreakers will be played.
The rest of the rounds are straight-forward BoX matches (where X is 3 for quarterfinals and 5 for semifinals and the final) with single elimination. There is no third place match.
Players
Non-indented players qualified for the Round of 24 Dual Tournament through the Preliminaries.
Indented players qualified for the Round of 24 Dual Tournament through placement (16th-5th) in the
2010 Bacchus OSL
Doubly indented players are seeded directly into the Round of 16 by virtue of being the top four
finishers in the 2010 Bacchus OSL
Pride of War -- Terran (8)
BaBy -- Jun Tae Yang
Bogus -- Lee Shin Hyung
Major -- Kang Jung Woo
Flash -- Lee Young Ho
HiyA -- Ku Sung Hoon
Mind -- Park Sung Gyoon
Sea -- Yum Bo Sung
Fantasy -- Jung Myung Hoon
Overcome All -- Zerg (13)
hero -- Jo Il Jang
HyuN -- Ko Seok Hyun
hyvaa -- Shin Dae Kun
Killer -- Park Joon Oh
n.Die_soO -- Eu Yoon Su
RorO -- Shin No Yeol
s2 -- Lee Seung Suk
Hyuk -- Park Jae Hyuk
Hydra -- Shin Dong Won
Jaedong -- Lee Jae Dong
Shine -- Lee Young Han
Calm -- Kim Yoon Hwan
Modesty -- Kim Hyun Woo
Victory After Victory -- Protoss (7)
JangBi -- Heo Yeong Moo
Shuttle -- Kim Yoon Joong
Tempest -- Park Jae Yung
free -- Yoon Yong Tae
Kal -- Kim Ku Hyun
Paralyze -- Jung Kyung Doo
Stork -- Song Byung Goo
Teams
+ Show Spoiler +
Player Records:
+ Show Spoiler +
Non-indented players qualified for the Round of 24 Dual Tournament through the Preliminaries.
Indented players qualified for the Round of 24 Dual Tournament through placement (16th-5th) in the
2010 Bacchus OSL
Doubly indented players are seeded directly into the Round of 16 by virtue of being the top four
finishers in the 2010 Bacchus OSL
Pride of War -- Terran (8)
BaBy -- Jun Tae Yang
Bogus -- Lee Shin Hyung
Major -- Kang Jung Woo
Flash -- Lee Young Ho
HiyA -- Ku Sung Hoon
Mind -- Park Sung Gyoon
Sea -- Yum Bo Sung
Fantasy -- Jung Myung Hoon
Overcome All -- Zerg (13)
hero -- Jo Il Jang
HyuN -- Ko Seok Hyun
hyvaa -- Shin Dae Kun
Killer -- Park Joon Oh
n.Die_soO -- Eu Yoon Su
RorO -- Shin No Yeol
s2 -- Lee Seung Suk
Hyuk -- Park Jae Hyuk
Hydra -- Shin Dong Won
Jaedong -- Lee Jae Dong
Shine -- Lee Young Han
Calm -- Kim Yoon Hwan
Modesty -- Kim Hyun Woo
Victory After Victory -- Protoss (7)
JangBi -- Heo Yeong Moo
Shuttle -- Kim Yoon Joong
Tempest -- Park Jae Yung
free -- Yoon Yong Tae
Kal -- Kim Ku Hyun
Paralyze -- Jung Kyung Doo
Stork -- Song Byung Goo
Teams
+ Show Spoiler +
STX SouL (7): Bogus, Calm, hero, hyvaa, Kal, Modesty, Shuttle
SK Telecom T1 (5): Fantasy, Hyuk, n.Die_soO, Paralyze, s2
WeMade FOX (5): BaBy, Major, Mind, RorO, Shine
Hwaseung OZ (3): HiyA, Jaedong, Killer
Samsung KHAN (2): JangBi, Stork
KT Rolster (2): Flash, Tempest
MBCGame HERO (2): HyuN, Sea
Woongjin Stars (1): free
CJ Entus (1): Hydra
SK Telecom T1 (5): Fantasy, Hyuk, n.Die_soO, Paralyze, s2
WeMade FOX (5): BaBy, Major, Mind, RorO, Shine
Hwaseung OZ (3): HiyA, Jaedong, Killer
Samsung KHAN (2): JangBi, Stork
KT Rolster (2): Flash, Tempest
MBCGame HERO (2): HyuN, Sea
Woongjin Stars (1): free
CJ Entus (1): Hydra
Player Records:
+ Show Spoiler +
Maps
New Bloody Ridge
+ Show Spoiler +
Gladiator
+ Show Spoiler +
La Mancha
+ Show Spoiler +
Pathfinder
+ Show Spoiler +
New Bloody Ridge
+ Show Spoiler +
Gladiator
+ Show Spoiler +
La Mancha
+ Show Spoiler +
Pathfinder
+ Show Spoiler +
Live Reports
Dual Tournament Group A
Dual Tournament Group B
Dual Tournament Group C
Dual Tournament Group D
Dual Tournament Group E
Dual Tournament Group F
Group Lottery Ceremony
Round of 16 Day 1
Round of 16 Day 2
Round of 16 Day 3
Round of 16 Day 4
Round of 16 Day 5Round of 16 Day 6
Round of 16 Tiebreakers
Round of 8 Day 1
Round of 8 Day 2
Semifinals Day 1
Semifinals Day 2
Grand Final
Dual Tournament Group A
Dual Tournament Group B
Dual Tournament Group C
Dual Tournament Group D
Dual Tournament Group E
Dual Tournament Group F
Group Lottery Ceremony
Round of 16 Day 1
Round of 16 Day 2
Round of 16 Day 3
Round of 16 Day 4
Round of 16 Day 5Round of 16 Day 6
Round of 16 Tiebreakers
Round of 8 Day 1
Round of 8 Day 2
Semifinals Day 1
Semifinals Day 2
Grand Final
TL Coverage
Dual Tournament Week One Recap
Dual Tournament Weeks Two and Three Recap and Round of 16 Preview
Round of 16 Week One Recap
Dual Tournament Week One Recap
Dual Tournament Weeks Two and Three Recap and Round of 16 Preview
Round of 16 Week One Recap
Round of 16 Week Two Recap
Round of 16 Week Three Recap
Quarterfinals Recap and Semifinals Preview
Semifinals Recap and Grand Final Preview
Results and Standings for the Round of 24 Dual Tournament
Fantasy, Stork, Calm and Modesty receive byes into the Round of 16.
Group A: (6/22 19:30 KST)
Jaedong 2-0 ► Advances to Round of 16
Flash 2-1 ► Advances to Round of 16
Bogus 1-2 Eliminated
HyuN 0-2 Eliminated
[VOD] Flash < New Bloody Ridge > HyuN
[VOD] Jaedong < New Bloody Ridge > Bogus
[VOD] Flash < Gladiator > Jaedong
[VOD] HyuN < Gladiator > Bogus
[VOD] Flash < La Mancha > Bogus
Group B: (6/24 18:00 KST)
Hydra 2-0 ► Advances to Round of 16
n.Die_soO 2-1 ► Advances to Round of 16
Mind 1-2 Eliminated
Tempest 0-2 Eliminated
[VOD] Mind < New Bloody Ridge > n.Die_soO
[VOD] Hydra < New Bloody Ridge > Tempest
[VOD] Mind < Gladiator > Hydra
[VOD] n.Die_soO < Gladiator > Tempest
[VOD] Mind < La Mancha > n.Die_soO
Group C: (6/24 19:30 KST)
JangBi 2-0 ► Advances to Round of 16
Shine 2-1 ► Advances to Round of 16
Shuttle 1-2 Eliminated
s2 0-2 Eliminated
[VOD] Shine < New Bloody Ridge > Shuttle
[VOD] JangBi < New Bloody Ridge > s2
[VOD] Shuttle < Gladiator > JangBi
[VOD] Shine < Gladiator > s2
[VOD] Shuttle < La Mancha > Shine
Group D: (6/29 19:30 KST)
Killer 2-0 ► Advances to Round of 16
Sea 2-1 ► Advances to Round of 16
Major 1-2 Eliminated
Kal 0-2 Eliminated
[VOD] Kal < New Bloody Ridge > Major
[VOD] Sea < New Bloody Ridge > Killer
[VOD] Major < Gladiator > Killer
[VOD] Kal < Gladiator > Sea
[VOD] Major < La Mancha > Sea
Group E: (7/1 18:00 KST)
HiyA 2-0 ► Advances to Round of 16
hyvaa 2-1 ► Advances to Round of 16
Paralyze 1-2 Eliminated
RorO 0-2 Eliminated
[VOD] HiyA < New Bloody Ridge > RorO
[VOD] Paralyze < New Bloody Ridge > hyvaa
[VOD] HiyA < Gladiator > hyvaa
[VOD] RorO < Gladiator > Paralyze
[VOD] hyvaa < La Mancha > Paralyze
Group F: (7/1 19:30 KST)
BaBy 2-0 ► Advances to Round of 16
Hyuk 2-1 ► Advances to Round of 16
free 1-2 Eliminated
hero 0-2 Eliminated
[VOD] Hyuk < New Bloody Ridge > BaBy
[VOD] free < New Bloody Ridge > hero
[VOD] BaBy < Gladiator > free
[VOD] Hyuk < Gladiator > hero
[VOD] free < La Mancha > Hyuk
Fantasy, Stork, Calm and Modesty receive byes into the Round of 16.
Group A: (6/22 19:30 KST)
Jaedong 2-0 ► Advances to Round of 16
Flash 2-1 ► Advances to Round of 16
[VOD] Flash < New Bloody Ridge > HyuN
[VOD] Jaedong < New Bloody Ridge > Bogus
[VOD] Flash < Gladiator > Jaedong
[VOD] HyuN < Gladiator > Bogus
[VOD] Flash < La Mancha > Bogus
Group B: (6/24 18:00 KST)
Hydra 2-0 ► Advances to Round of 16
n.Die_soO 2-1 ► Advances to Round of 16
[VOD] Mind < New Bloody Ridge > n.Die_soO
[VOD] Hydra < New Bloody Ridge > Tempest
[VOD] Mind < Gladiator > Hydra
[VOD] n.Die_soO < Gladiator > Tempest
[VOD] Mind < La Mancha > n.Die_soO
Group C: (6/24 19:30 KST)
JangBi 2-0 ► Advances to Round of 16
Shine 2-1 ► Advances to Round of 16
[VOD] Shine < New Bloody Ridge > Shuttle
[VOD] JangBi < New Bloody Ridge > s2
[VOD] Shuttle < Gladiator > JangBi
[VOD] Shine < Gladiator > s2
[VOD] Shuttle < La Mancha > Shine
Group D: (6/29 19:30 KST)
Killer 2-0 ► Advances to Round of 16
Sea 2-1 ► Advances to Round of 16
[VOD] Kal < New Bloody Ridge > Major
[VOD] Sea < New Bloody Ridge > Killer
[VOD] Major < Gladiator > Killer
[VOD] Kal < Gladiator > Sea
[VOD] Major < La Mancha > Sea
Group E: (7/1 18:00 KST)
HiyA 2-0 ► Advances to Round of 16
hyvaa 2-1 ► Advances to Round of 16
[VOD] HiyA < New Bloody Ridge > RorO
[VOD] Paralyze < New Bloody Ridge > hyvaa
[VOD] HiyA < Gladiator > hyvaa
[VOD] RorO < Gladiator > Paralyze
[VOD] hyvaa < La Mancha > Paralyze
Group F: (7/1 19:30 KST)
BaBy 2-0 ► Advances to Round of 16
Hyuk 2-1 ► Advances to Round of 16
[VOD] Hyuk < New Bloody Ridge > BaBy
[VOD] free < New Bloody Ridge > hero
[VOD] BaBy < Gladiator > free
[VOD] Hyuk < Gladiator > hero
[VOD] free < La Mancha > Hyuk
Results and Standings for the Round of 16
Players *Seeded players denoted in bold
Terran (5): BaBy, Fantasy, Flash, HiyA, Sea
Zerg (9): Calm, Jaedong, Hydra, Hyuk, hyvaa, Killer, Modesty, n.Die_soO, Shine
Protoss (2): JangBi, Stork
Groups
Group A: Fantasy, n.Die_soO, HiyA, Sea
Group B: Stork, Shine, Flash, Hydra
Group C: Calm, JangBi, BaBy, Killer
Group D: Modesty, Jaedong, hyvaa, Hyuk
Dates of individual games to be played are located here.
Group A:
Fantasy 3-0 ► Advances to Quarterfinals
n.Die_soO 2-1 ► Advances to Quarterfinals
Sea 1-2 Eliminated
HiyA 0-3 Eliminated
[VOD] Fantasy < Pathfinder > n.Die_soO
[VOD] HiyA < La Mancha > Sea
[VOD] Fantasy < Gladiator > HiyA
[VOD] n.Die_soO < Gladiator > Sea
[VOD] Sea < New Bloody Ridge > Fantasy
[VOD] n.Die_soO < New Bloody Ridge > HiyA
Group B:
Flash 3-0 ► Advances to Quarterfinals
Hydra 2-1 ► Advances to Quarterfinals
Shine 1-2 Eliminated
Stork 0-3 Eliminated
[VOD] Flash < La Mancha > Hydra
[VOD] Stork < Gladiator > Shine
[VOD] Shine < New Bloody Ridge > Hydra
[VOD] Stork < New Bloody Ridge > Flash
[VOD] Shine < Pathfinder > Flash
[VOD] Hydra < Pathfinder > Stork
Group C:
Killer 3-0 ► Advances to Quarterfinals
JangBi 1-2 [2-0] ► Advances to Quarterfinals
BaBy 1-2 [0-1] Eliminated
Calm 1-2 [0-1] Eliminated
[VOD] Calm < Gladiator > JangBi
[VOD] BaBy < New Bloody Ridge > Killer
[VOD] Calm < Pathfinder > BaBy
[VOD] JangBi < Pathfinder > Killer
[VOD] Killer < La Mancha > Calm
[VOD] JangBi < La Mancha > BaBy
[VOD] Calm < New Bloody Ridge > JangBi
[VOD] BaBy < Pathfinder > JangBi
Group D:
Hyuk 2-1 ► Advances to Quarterfinals
Modesty 2-1 ► Advances to Quarterfinals
Jaedong 1-2 Eliminated
hyvaa 1-2 Eliminated
[VOD] hyvaa < New Bloody Ridge > Hyuk
[VOD] Modesty < Pathfinder > Jaedong
[VOD] Jaedong < La Mancha > Hyuk
[VOD] Modesty < La Mancha > hyvaa
[VOD] Jaedong < Gladiator > hyvaa
[VOD] Hyuk < Gladiator > Modesty
Players *Seeded players denoted in bold
Terran (5): BaBy, Fantasy, Flash, HiyA, Sea
Zerg (9): Calm, Jaedong, Hydra, Hyuk, hyvaa, Killer, Modesty, n.Die_soO, Shine
Protoss (2): JangBi, Stork
Groups
Group A: Fantasy, n.Die_soO, HiyA, Sea
Group B: Stork, Shine, Flash, Hydra
Group C: Calm, JangBi, BaBy, Killer
Group D: Modesty, Jaedong, hyvaa, Hyuk
Dates of individual games to be played are located here.
Group A:
Fantasy 3-0 ► Advances to Quarterfinals
n.Die_soO 2-1 ► Advances to Quarterfinals
Sea 1-2 Eliminated
HiyA 0-3 Eliminated
[VOD] Fantasy < Pathfinder > n.Die_soO
[VOD] HiyA < La Mancha > Sea
[VOD] Fantasy < Gladiator > HiyA
[VOD] n.Die_soO < Gladiator > Sea
[VOD] Sea < New Bloody Ridge > Fantasy
[VOD] n.Die_soO < New Bloody Ridge > HiyA
Group B:
Flash 3-0 ► Advances to Quarterfinals
Hydra 2-1 ► Advances to Quarterfinals
Shine 1-2 Eliminated
Stork 0-3 Eliminated
[VOD] Flash < La Mancha > Hydra
[VOD] Stork < Gladiator > Shine
[VOD] Shine < New Bloody Ridge > Hydra
[VOD] Stork < New Bloody Ridge > Flash
[VOD] Shine < Pathfinder > Flash
[VOD] Hydra < Pathfinder > Stork
Group C:
Killer 3-0 ► Advances to Quarterfinals
JangBi 1-2 [2-0] ► Advances to Quarterfinals
BaBy 1-2 [0-1] Eliminated
Calm 1-2 [0-1] Eliminated
[VOD] Calm < Gladiator > JangBi
[VOD] BaBy < New Bloody Ridge > Killer
[VOD] Calm < Pathfinder > BaBy
[VOD] JangBi < Pathfinder > Killer
[VOD] Killer < La Mancha > Calm
[VOD] JangBi < La Mancha > BaBy
[VOD] Calm < New Bloody Ridge > JangBi
[VOD] BaBy < Pathfinder > JangBi
Group D:
Hyuk 2-1 ► Advances to Quarterfinals
Modesty 2-1 ► Advances to Quarterfinals
Jaedong 1-2 Eliminated
hyvaa 1-2 Eliminated
[VOD] hyvaa < New Bloody Ridge > Hyuk
[VOD] Modesty < Pathfinder > Jaedong
[VOD] Jaedong < La Mancha > Hyuk
[VOD] Modesty < La Mancha > hyvaa
[VOD] Jaedong < Gladiator > hyvaa
[VOD] Hyuk < Gladiator > Modesty
Results and Standings for the Round of 8
These matches will be played in split Bo3s. All first sets were played on the 12th of August.
Group A:
Fantasy 2-0 ► Advances to Semifinals
Hyuk 0-2 Eliminated
[VOD] Fantasy < Pathfinder > Hyuk
[VOD] Fantasy < Gladiator > Hyuk
[VOD] Fantasy < La Mancha > Hyuk
Group B:
Hydra 2-1 ► Advances to Semifinals
Modesty 1-2 Eliminated
[VOD] Hydra < La Mancha > Modesty
[VOD] Hydra < New Bloody Ridge > Modesty
[VOD] Hydra < Pathfinder > Modesty
Group C:
n.Die_soO 2-1 ► Advances to Semifinals
Killer 1-2 Eliminated
[VOD] n.Die_soO < Gladiator > Killer
[VOD] n.Die_soO < La Mancha > Killer
[VOD] n.Die_soO < New Bloody Ridge > Killer
Group D:
JangBi 2-1 ► Advances to Semifinals
Flash 1-2 Eliminated
[VOD] JangBi < New Bloody Ridge > Flash
[VOD] JangBi < Pathfinder > Flash
[VOD] JangBi < Gladiator > Flash
These matches will be played in split Bo3s. All first sets were played on the 12th of August.
Group A:
Fantasy 2-0 ► Advances to Semifinals
[VOD] Fantasy < Pathfinder > Hyuk
[VOD] Fantasy < Gladiator > Hyuk
Group B:
Hydra 2-1 ► Advances to Semifinals
[VOD] Hydra < La Mancha > Modesty
[VOD] Hydra < New Bloody Ridge > Modesty
[VOD] Hydra < Pathfinder > Modesty
Group C:
n.Die_soO 2-1 ► Advances to Semifinals
[VOD] n.Die_soO < Gladiator > Killer
[VOD] n.Die_soO < La Mancha > Killer
[VOD] n.Die_soO < New Bloody Ridge > Killer
Group D:
JangBi 2-1 ► Advances to Semifinals
[VOD] JangBi < New Bloody Ridge > Flash
[VOD] JangBi < Pathfinder > Flash
[VOD] JangBi < Gladiator > Flash
Results and Standings for the Semifinals
Match A: (9/2 19:30 KST)
Fantasy 3-1 ► Advances to Grand Final
Hydra 1-3 Eliminated
[VOD] Fantasy < Gladiator > Hydra
[VOD] Fantasy < New Bloody Ridge > Hydra
[VOD] Fantasy < La Mancha > Hydra
[VOD] Fantasy < Pathfinder > Hydra
[VOD] Fantasy < Gladiator > Hydra
Match B: (9/7 19:30 KST)
JangBi 3-0 ► Advances to Grand Final
n.Die_soO 0-3 Eliminated
[VOD] n.Die_soO < New Bloody Ridge > JangBi
[VOD] n.Die_soO < Pathfinder > JangBi
[VOD] n.Die_soO < La Mancha > JangBi
[VOD] n.Die_soO < Gladiator > JangBi
[VOD] n.Die_soO < New Bloody Ridge > JangBi
Match A: (9/2 19:30 KST)
Fantasy 3-1 ► Advances to Grand Final
[VOD] Fantasy < Gladiator > Hydra
[VOD] Fantasy < New Bloody Ridge > Hydra
[VOD] Fantasy < La Mancha > Hydra
[VOD] Fantasy < Pathfinder > Hydra
Match B: (9/7 19:30 KST)
JangBi 3-0 ► Advances to Grand Final
[VOD] n.Die_soO < New Bloody Ridge > JangBi
[VOD] n.Die_soO < Pathfinder > JangBi
[VOD] n.Die_soO < La Mancha > JangBi
[VOD] n.Die_soO < New Bloody Ridge > JangBi
Results and Standings for the Grand Final
Grand Final: (9/17 18:00 KST)
JangBi 3-2 ► Gold
Fantasy 2-3 ► Silver
[VOD] Fantasy < Pathfinder > JangBi
[VOD] Fantasy < La Mancha > JangBi
[VOD] Fantasy < Gladiator > JangBi
[VOD] Fantasy < New Bloody Ridge > JangBi
[VOD] Fantasy < Pathfinder > JangBi
In an amazing series that comes down to the wire, JangBi edges out Fantasy and becomes the 2011 Jin Air OSL champion!
Grand Final: (9/17 18:00 KST)
JangBi 3-2 ► Gold
[VOD] Fantasy < Pathfinder > JangBi
[VOD] Fantasy < La Mancha > JangBi
[VOD] Fantasy < Gladiator > JangBi
[VOD] Fantasy < New Bloody Ridge > JangBi
[VOD] Fantasy < Pathfinder > JangBi
In an amazing series that comes down to the wire, JangBi edges out Fantasy and becomes the 2011 Jin Air OSL champion!