12th November, 1700 CET
GrandFinals!
Vods:
HDstarcraft — TaKe — EmilSC
Leenock vs VortiX (Bo5)
winner vs Scarlett (Bo7)
The success of the first season exceeded all expectations and therefore we are pleased to present You the continuation of the greatest League in the whole CIS: 2012 Ritmix Russian StarCraft 2 League Season 2.
Since the last season prize pool has been increased to $7500 and will be divided among players as follow:
1st — $3,000
2nd — $2,000
3rd — $1,000
4th — $500
5th-8th — $250
With larger prizes we have more participants:
8 famous guests of Korea:
MarineKing
Leenock
aLive
PartinG
Bomber
TaeJa
HerO
Symbol
8 from Europe and North America:
ThorZaIN
Scarlett
Nerchio
MaNa
LucifroN
VortiX
Feast
SortOf
16 CIS players:
White-Ra
DIMAGA
Kas
BratOK
Slivko
Happy (Russian player)
Strelok
LoWeLy
Fraer
TitaN
LiveZerg
Abver
Roll
Neytpoh
Bly
Noname
Bracket:
12th November, 1700 CET
GrandFinals!
Vods:
HDstarcraft — TaKe — EmilSC
Leenock vs VortiX (Bo5)
winner vs Scarlett (Bo7)
7th November, 1640 CET =Played=
Nerchio forfeited tournament and Bomber got W/O. Again.
Titan vs Leenock (Bo3)
winner vs Bomber (Bo5)
Vods:
TaKe — EmilSC
Results:
+ Show Spoiler +
Titan 1-2 Leenock
Leenock 3-1 Bomber
Leenock 3-1 Bomber
29th October, 1800 CET =Played=
Scarlett vs Nerchio (Bo5)
winner vs VortiX (Bo5)
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Scarlett 3-1 Nerchio
Scarlett 3-2 VortiX
Scarlett 3-2 VortiX
18th October, 1700 CET =Played=
TaeJa withdrew from the tournament due to his tight schedule and Bomber received W/O.
Feast vs Leenock (Bo3)
Kas vs Symbol (Bo3)
winner vs Bomber (Bo3)
Vods:
imbalanced.tv — TaKe from ~3hr10mins — EmilSC
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Feast 1-2 Leenock
Kas 2-0 Symbol
Kas 0-2 Bomber
Kas 2-0 Symbol
Kas 0-2 Bomber
8th October, 1700 CET =Played=
Feast vs Mana (Bo3)
Leenock vs Fraer (Bo3)
Titan vs VortiX (Bo5)
Vods:
imbalanced.tv — TaKe from ~3hr — EmilSC Part 1, Part 2 — Anoss
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Feast 2-1 Mana
Leenock 2-1 Fraer
Titan 0-3 VortiX
Leenock 2-1 Fraer
Titan 0-3 VortiX
6th October, 1700 CET =Played=
Leenock vs PartinG (Bo3)
Symbol vs aLive (Bo3)
Vods:
imbalanced.tv from ~1hr 50min — TaKe from ~2hr 30min — Anoss from ~33rd minute.
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Leenock 2-0 PartinG
Symbol 2-0 aLive
Symbol 2-0 aLive
5th October, 1700 CET =Played=
ThorZaIN vs MaNa (Bo3)
TaeJa vs VortiX (Bo5)
Vods:
imbalanced.tv — EmilSC — Anoss
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
MaNa 2-1 ThorZaIN
TaeJa 2-3 VortiX
TaeJa 2-3 VortiX
2nd October, 1700 CET =Played=
TitaN vs Kas
Fraer vs Nerchio
Feast vs Scarlett
Vods:
TaKe starts ~03:00 — imbalanced.tv Part 1, Part 2 — EmilSC — Anoss Part 1, Part 2
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Titan 3-0 Kas
Fraer 1-3 Nerchio
Feast 0-3 Scarlett
Fraer 1-3 Nerchio
Feast 0-3 Scarlett
Groups stage:
+ Show Spoiler +
Group A, 27 of August 1700 CET =Played=
Kas
Neytpoh
SortOf
PartinG
Vods:
imbalanced.tv — EmilSC — TaKe
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group C, 31 of August 1700 CET =Played=
BratOK
Abver
TaeJa
MaNa
Vods:
imbalanced.tv — EmilSC — TaKe
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group F, 04 of September 1700 CET =Played=
LoWeLy
Strelok
Nerchio
Symbol
Vods:
imbalanced.tv — EmilSC Part I, Part II — TaKe (from 7 hr)
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group E, 10 of September 1700 CET: =Played=
Happy (Russian player)
Slivko
Scarlett
HerO
Vods:
imbalanced.tv — TaKe (>4 Hours)
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group G, 12 of September 1700 CET =Played=
White-Ra
Roll
Feast
Bomber
Vods:
imbalanced.tv (not full) — EmilSC
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group B, 20 of September, 1700 CET =Played=
DIMAGA
Noname
VortiX
Leenock
Vods:
TaKe — imbalanced.tv Part 1, Part 2 — EmilSC Part 1, Part 2, Part 3, Part 4, Part 5 — Anoss Part 1, Part 2, Part 3
Results:
+ Show Spoiler +
Group D, 24 of September, 1700 CET =Played=
TitaN
LiveZerg
ThorZaIN
MarineKing
Vods:
TaKe — imbalanced.tv — EmilSC Part 1, Part 2, Part 3 — Anoss
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group H, 28 of September, 1700 CET =Played=
Fraer
Bly
LucifroN
aLive
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Kas
Neytpoh
SortOf
PartinG
Vods:
imbalanced.tv — EmilSC — TaKe
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group C, 31 of August 1700 CET =Played=
BratOK
Abver
TaeJa
MaNa
Vods:
imbalanced.tv — EmilSC — TaKe
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group F, 04 of September 1700 CET =Played=
LoWeLy
Strelok
Nerchio
Symbol
Vods:
imbalanced.tv — EmilSC Part I, Part II — TaKe (from 7 hr)
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group E, 10 of September 1700 CET: =Played=
Happy (Russian player)
Slivko
Scarlett
HerO
Vods:
imbalanced.tv — TaKe (>4 Hours)
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group G, 12 of September 1700 CET =Played=
White-Ra
Roll
Feast
Bomber
Vods:
imbalanced.tv (not full) — EmilSC
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group B, 20 of September, 1700 CET =Played=
DIMAGA
Noname
VortiX
Leenock
Vods:
TaKe — imbalanced.tv Part 1, Part 2 — EmilSC Part 1, Part 2, Part 3, Part 4, Part 5 — Anoss Part 1, Part 2, Part 3
Results:
+ Show Spoiler +
Group D, 24 of September, 1700 CET =Played=
TitaN
LiveZerg
ThorZaIN
MarineKing
Vods:
TaKe — imbalanced.tv — EmilSC Part 1, Part 2, Part 3 — Anoss
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Group H, 28 of September, 1700 CET =Played=
Fraer
Bly
LucifroN
aLive
Replays.
Results:
+ Show Spoiler +
Format:
All matches will take place on NA server.
Group Stage
32 players divided into 8 groups of 4 players. 2 members from CIS, 1 from Korea and 1 from Europe.
The group played in 1 Round, Best of 3, dual tournament.
Winner of group goes to winners bracket, second place goes to losers bracket, third and fourth eliminated from tournament.
Playoffs
Double Elimination.
8 players beginning in winners bracket, 8 — in losers bracket.
In winners bracket played Best of 5, in losers bracket — Best of 3. Finals — Best of 5. Super Final — Best of 7 with score 1-0 in favor of player from winners bracket.
Sponsors:
Streams:
TaKeTV
IMBA TV
EmSc Tv
Karont3 Club
Anoss
On Ru language:
Stay in touch on FaceBook.
Official site.